23 травня у Тернопільському обласному управлінні лісового та мисливського господарства відбулася виробнича нарада.
Активну участь в обговоренні щодо визначення статусу лісів на самозаліснених територіях взяв в.о. начальника Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області Віктор Мартинюк.
До речі, дане питання є проблемним не лише для Тернопільщини, а й загалом усієї держави. Так як передача землі під нові ліси здійснювалася з численними порушеннями в законодавчій площині. До слова, органи місцевого самоврядування до 2008 року доволі охоче надавали землі підприємствам облуправління під створення захисних лісових насаджень, однак юридично це не оформлялося, єдиним документом було рішення сесії чи розпорядження голови сільської ради. Правовстановлюючих документів на землю підприємство не завжди вчасно виготовляло. Крім того, ніхто до кінця не визначав категорію ділянки, переданої лісгоспу під заліснення. Відтак вона могла мати кілька статусів перед тим, як де-юре перейти у лісфонд. Наприклад, із малопродуктивної і деградованої земля могла стати пасовищем і навпаки, хоча лісгоспу була передана як несільськогосподарська. Влада змінювалася і рішення з приходом нового сільського голови скасовували. Разом із тим, передана лісовому господарству земля, уже була переведена в покриту лісом площу, відтак лісове підприємство, витративши значні кошти, могло втратити й землю.
Як зауважив в.о. начальника Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області Віктор Мартинюк, землі, які передавали раніше під створення нових лісів, в першу чергу, сільськогосподарського призначення, тож підприємства, узаконюючи їх, все одно понесуть чималі втрати, коли земля із категорії сільськогосподарського призначення перейде у лісову.
«Загалом лише 8 відсотків земель державного лісового фонду Тернопільщини мають правовстановлюючі документи. Враховуючи те, що земля може стати товаром з прийняттям нового земельного законодавства, ніхто не дивитиметься лісовий чи не лісовий це фонд. Нам потрібно нагально вирішувати це питання», – зауважив начальник управління Олег Яремко.
Також, участь у нараді взяв директор ДП «Тернопільський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» Андрій Шмігель та представники інших підприємств, які здійснюють виготовлення землевпорядної документації.Землевпорядники відповіли на запитання керівників лісових господарств щодо порядку виготовлення проектів землеустрою. Зокрема, Андрій Шмігель поінформував, що 99% із наявних лісовпорядкувань не відповідають реальному станові лісового фонду, який є на сьогодні.
До слова, уже було кілька зустрічей лісівників і земельників, як на загальнодержавному рівні, так і під час селекторних нарад в Тернопільській облдержадміністрації. Остання відбулася 22 травня, на якій гостро стояло питання узаконення як переданих земель, так і земель державного лісового фонду. Йшлося і про створення нових лісів та передачу земель під лісорозведення. Відтак, для тернопільських лісівників є приємна новина – 4,5 тисячі деградованих і малопродуктивних земель будуть передані під створення захисних лісових насаджень. На даний час, всі підприємства почали тісно співпрацювати з районними відділами Держгеокадастру.