Якщо у власника ділянки є потреба, наприклад, подарувати землю, чи продати її, то йому необхідний витяг з державного земельного кадастру. Цей документ можна отримати, не виходячи з квартири чи будинку. Як саме? Про це розповідає начальник головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області Іван Кузь.
— Іване Івановичу, як людині, яка нечасто користується Інтернетом, можна замовити та отримати адміністративні сервісні електронні послуги Держгеокадастру?
— Потрібна інформація є на веб-ресурсі електронних послуг Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастру). Для того, щоб отримати, наприклад, витяг із Державного земельного кадастру про земельну ділянку, потрібно зареєструватися та авторизуватися в електронному кабінеті за допомогою електронної пошти, електронного цифрового підпису або платіжної картки банку (BankID). Зокрема, цього року громадяни та юридичні особи отримали он-лайн витягів: 5 979 з Державного земельного кадастру та 594 про нормативну грошову оцінку землі.
— Які ще послуги у земельній сфері можна замовити через Інтернет?
— Громадяни та юридичні особи можуть замовити послуги он-лайн: витяги про нормативну грошову оцінку землі та відомості про права власності на земельні ділянки. Для замовлення витягу потрібно на Публічній кадастровій карті знайти за кадастровим номером необхідну ділянку та натиснути на функцію замовлення послуги. Найбільшим попитом цього року користується послуга – витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку.
— Тобто, якщо земельна ділянка розташована в іншій області, їхати по витяг з Державного земельного кадастру не має потреби?
— Так. Для прикладу, раніше замовлення витягу про земельну ділянку відбувалося лише за місцем безпосереднього розташування ділянки, що призводило до втрат часу. Законодавством передбачено можливість замовлення послуги он-лайн, що скорочує процедуру оформлення до декількох хвилин. Опрацювання заяви зводить до мінімуму можливість зловживань. Зайшовши на Публічну кадастрову карту треба обрати необхідну он-лайн послугу. Підтвердження про сформовану заявку та повідомлення про готовність документу користувач отримує на свою електронну адресу.
— Щоб отримати готовий витяг про ділянку, потрібно йти до відділу у районі чи місті Головного управління Держгеокадастру в області?
— Отримати готовий витяг можна в будь-якому з центрів надання адміністративних послуг по всій Україні, який був зазначений в заяві. Єдиний документ, який при цьому знадобиться, — посвідчення особи.
— Іване Івановичу, відділи у районах та місті Тернополі надають ці послуги через Центри надання адміністративних послуг?
— Так, відповідно до Закону України «Про адміністративні послуги» з 1 січня 2015 року на всій території України органи земельних ресурсів надають послуги через Центри надання адміністративних послуг (ЦНАП), які утворені при місцевих державних адміністраціях та органах місцевого самоврядування. Громадяни можуть ознайомитися з адресами Центрів на офіційному сайті Держгеокадастру.