Земля під кар’єрами потребує інвентаризації
На Тернопільщині влада проголосила, що відкриває «зелений коридор» усім, хто готовий легалізувати свою роботу у кар’єрах. Це видно з численних розпоряджень голови ОДА щодо надання землі в оренду, дозволу на розробку копалин. Значна роль у цьому відведена органам земельних ресурсів.
Ми запросили до розмови виконуючого обов’язки начальника Головного управління Держгеокадастру в Тернопільській області Павла Петровича Боднара.
– Проблема використання земель в області для потреб, пов’язаних із розробкою надр, нині одна з найболючіших на Тернопільщині. Передусім через непрозорість, відсутність правовстановлюючих документів, різнобій у відомостях. Чому вона виникла?
– Передусім її спричинила тривала непрозорість у тій царині. Звідти – відсутність правовстановлюючих документів на використання надр, почасти різнобій у відомостях. Навряд, чи це випадковість, адже для недобросовісних суб’єктів такі земельні ділянки – джерела суттєвого збагачення. А для бюджетів держави та територіальних громад – колосальні втрати.
– Скільки ж в області кар’єрів, на яких підставах їх використовуються?
За інформацією відділів Держгеокадастру у районах та в м. Тернополі, їх 469, займають майже 2,1тис. га. Відповідно до державної статистичної звітності з кількісного та якісного обліку земель за формою 6-зем, 220 відпрацьованих розробок та кар’єрів не експлуатуються (на площі майже 1 тис. га). Водночас за статистичними відомостями, якими оперують органи державної влади і місцевого самоврядування, на території області не використовується значно більше – 374 кар’єри загальною площею 1,54 тис. га. Така ось нестиковка.
До речі, документи на право користування земельними ділянками під кар’єрами, площа яких перевищує 520га, має лише 71 суб’єкт господарювання. Згідно з Державними актами (виданими до 2002 року) використовуються 12 кар’єрів(майже 83га)- у Бережанському, Борщівському, Збаразькому, Козівському, Кременецькому, Теребовлянському, Тернопільському районах та в Тернополі. Також на основі договорів оренди 59 земельних ділянок (майже 440га), передано в користування у Борщівському, Підволочиському та Збаразькому районах.
Територіальні відділи та Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області згідно наданих повноважень здійснюють державний нагляд у сфері землеустрою – проводять заходи з моніторингу та охорони земель, та інших заходів спрямованих на раціональне використання земель. Також беруть участь приймають участь у розробленні та виконанні галузевих, регіональних та місцевих програм з питань земельних відносин, особливо щодо відтворення та охорони головного національного багатства.
Під час моніторингу стану використання земель сільськогосподарського призначення наші територіальні відділи виявили самовільне зайняття земельних ділянок на площі 2 тис. га, встановили інші порушення на площі 800 га. Для вжиття заходів направили листи до відповідних органів, Держсільгоспінспекцію та фіскальну службу.
Водночас до розв’язання цих проблем, після плідних переговорів з головою Тернопільської обласної державної адміністрації Степаном Барною, почали активніше долучатися керівники районних державних адміністрацій, більше допомагають місцеві ради, громади, які зацікавлені разом наводити порядок. Адже йдеться про чималі додаткові резерви для розвитку територій. У цьому зв’язку важливо створювати сприятливі умови для вітчизняних чи зарубіжних інвесторів, які виявляють бажання освоювати надра Тернопільщини.
Нас турбує, що досі значні площі під кар’єрами не передані орендарям у Лановецькому (176га), Шумському (86га), Заліщицькому (55га), Бережанському (44га) та Теребовлянському (42га) районах. Як наслідок, тамтешні місцеві бюджети недоотримали 604,5 тисячі гривень (з розрахунку 5 відсотків орендної плати за 1га ріллі від нормативної грошової оцінки). А загалом з тієї причини бюджети місцевих рад втрачають майже 900 тисяч гривень. Крім того, в Тернопільському, Теребовлянському, Підволочиському та Зборівському районах виявлено 11 земельних ділянок (кар’єрів)сукупною площею майже на 40 гектарів, на яких видобувалися корисні копалини без належних документів.
– Нерідко такі користувачі надр виправдовують свою підпільну діяльність труднощами легалізації…
-На жаль, є певні підстави – на шляху легалізації ще багато бюрократичних перепон. Зокрема,її ускладнює часта зміна законодавчих актів. Наприклад, дотепер важко легалізувати родовища і прояви корисних копалин, що розташовані в лісах, на розпайованих землях. Тому не кожен потенційний надрокористувач доходить до фінішу – раніше відмовляється від свого наміру. Але дехто залишається у тіньовому секторі…
Впродовж кількох років не вирішується проблема, яка стосується юридичного оформлення прав на відповідні земельні ділянки. Такі бюрократичні формальні підходи створюють передумови, аби дехто безконтрольно черпав з надр і незаконно збагачувався. З цього приводу недавно відбулася принципова розмова на засіданні колегії Тернопільської облдержадміністрації. Вона звелася до висновку: необхідно ще раз детально й об’єктивно обстежити усі землі, пов’язані із використанням та видобуванням корисних копалин, не зважаючи на чини і зв’язки. Щоб надалі у статистичній звітності не виникали «різночитання» та нестиковки.
Зенон Михлик
Землевпорядний вісник 7, 2016