Великого розголосу набула історія довкола 84 гектарів землі, яку після відмови від неї Тернопільського економічного університету мали б отримати учасники АТО. За можливість ділити цю землю виник спір між Тернопільською міською радою та обласною державною адміністрацією. На сьогодні саме обласні структури мають верх, а тому влада Тернополя через підконтрольні ЗМІ почала робити гучні заяви про «найбільшу земельну аферу на Тернопільщині». Звинувачення доволі серйозні, але чи мають вони під собою ґрунт, журналісти «Номер один» попросили проаналізувати в. о. начальника Головного управління Держгеокадастру в Тернопільській області Віктора Мартинюка, відомство якого, як виявилось, є власником даної земельної ділянки.
Передача с/г земель у комунальну власність – не законна
Представники міської ради заявляють, що ТНЕУ відмовився від 84 га землі на користь Тернополя, а Міністерство освіти і науки схвалило цю передачу. Насправді ж ні ті, ні інші не могли розпоряджатися цією землею.
– Основне питання полягає в тому, що Міносвіти не є власником земельної ділянки. Також ніколи вона не була у власності ТНЕУ, а весь час перебувала в постійному користуванні навчального закладу. У повноваженні університету немає права розпоряджатися землями – куди і кому вона має перейти. Земля була і нині знаходиться у державній власності в особі головного управління Держгеокадастру в Тернопільській області. Управління є розпорядником земель державної форми власності сільськогосподарського призначення, які розташовані за межами населеного пункту. У випадку з 84 га саме це має місце і є незаперечним фактом! – зазначив Віктор Мартинюк.
Також обласний земельник повідомив, що дана земельна ділянка внесена у реєстр нерухомого майна, вона залишається державною формою власності з числа ненаданих у власність і користування. Тобто земля є вільною.
У ряді висловлювань представники тернопільської влади стверджують, що цих 84 га знаходяться у межах Тернополя.
– Ця інформація не відповідає дійсності та вводить в оману містян. Межі Тернополя були затверджені в 1978 році, у 1994-му межа міста була змінена рішенням Тернопільської обласної ради і до Тернополя включили села Кутківці та Пронятин. На основі даного рішення проект встановлення меж населеного пункту не розроблявся. Тобто маємо фактично межу міста згідно з картами і проектом, затвердженими 1978 року, яка проходить до ботанічного саду, а все, що йде далі, знаходяться за межами населеного пункту. Ділянка площею 84 га, про яку йде мова, жодним чином, навіть враховуючи рішення 1994 р., не входить у межі Тернополя, – ствердно каже пан Мартинюк.
Міський голова Тернополя звернувся до Віктора Мартинюка, щоб той посприяв у підготовці необхідних документів для передачі цієї земельної ділянки у комунальну власність.
– Якщо будь-яка особа, яка сьогодні, завтра чи в майбутньому обійматиме посаду начальника Головного управління геокадастру в Тернопільській області, вчинить дію щодо передачі саме цієї земельної ділянки з державної власності в комунальну – це буде незаконно. На сьогодні немає процедури передачі з державної власності в комунальну вільної земельної ділянки сільськогосподарського призначення, що визнає і сам начальник земельного відділу міської ради пан Кібляр. Якщо б мала місце така передача землі, то це було б порушення норм Земельного кодексу. А враховуючи значну площу земельної ділянки, нарахована шкода, завдана державі, буде вимірюватись у межах 100 тис. грн., дозволить внести справу в ЄДРР і порушити кримінальне провадження проти посадової особи, яка поставила свій підпис, – каже обласний земельник.
«Інші громадяни» претендують на землю атовців
Влада Тернополя постійно апелювала, що 84 га «університетської» землі роздасть бійцям АТО. Однак редакція «Номер один» має у своєму розпорядженні листа, в якому чорним по білому зазначається, що, окрім учасників бойових дій, землі на даному масиві планується передати й «іншим громадянам, які мають право на першочергове та позачергове отримання земельних ділянок».
– Я з повагою ставлюся до всіх громадян України, осіб, які мають статус переселенців, але на даному земельному масиві ділянки отримають лише учасники АТО, члени сімей загиблих і, звичайно, капелани, котрі фактично теж мають статус учасника війни. Головне управління Держгеокадастру не допустить такого, щоб землю отримали якісь інші особи, окрім категорій, які я перерахував вище, – заявив Віктор Мартинюк.
Зауважимо, що на спірній земельній ділянці обласна влада обіцяє виділити земельні ділянки для близько 900 учасників АТО, натомість мер Тернополя робив припущення, що землі вистачить лише для 600 вояків. Важливим є те, що на наділи претендуватимуть не лише учасники бойових дій з Тернополя, а зі всієї області, в тому числі і члени добровольчих батальйонів.
Щодо процедури отримання землі, то вона у Держгеокадастрі незмінна, починаючи з 2014 року. Претенденти мають подати такі документи: заяву, ксерокопію паспорта, ідентифікаційного коду та нотаріально завірену довідку про підтвердження статусу учасника АТО. І протягом 10 днів заявник отримує наказ на розроблення документації. Очільник області дав доручення створити робочу групу, яка напрацює найбільш оптимальний варіант розподілу земельних ділянок, враховуючи інтереси учасників АТО. При цьому він підкреслив, що до її складу в обов’язковому порядку мають входити представники громадських організацій та спілок АТО, військкомату.
Дачі легко перевести в житло
Тернопільська влада наробила ґвалту, мовляв, бійці АТО, якщо землею опікуватиметься область, отримають не повноцінні земельні ділянки під будівництво, а тільки для ведення садово-дачного господарства. Пан Мартинюк не бачить жодних проблем у переведенні дач у житлові будинки.
– Немає поняття садово-дачного господарства. Земельна ділянка с/г призначення в такому випадку передається з цільовим призначенням для ведення садівництва, що дозволяє будувати садовий будинок (площею не більше 300 кв. м). Відповідно до постанови Кабміну, садові та дачні будиночки можна перевести у житлові, і ця процедура не є складною. Для цього необхідно написати заяву та представити документи на самий будинок, згоду власників або співвласників, обстеження технічного стану. Такий пакет документів подається до органу виконавчої влади, в нашому випадку – Тернопільської міської ради. Виконком протягом місяця має ухвалювати рішення перевести такий будинок у жилий. Далі місцева рада у триденний строк надсилає власникові рекомендованим листом рішення про переведення дачного будинку в жилий із зазначенням його адреси, – роз’яснює Віктор Мартинюк.
За словами обласного земельника, це найбільш простий та швидкий спосіб, аби учасники АТО могли отримати можливість мати власне житло.
«Існує загроза моєму життю і здоров’ю»
«Номер один» володіє інформацією, що Сергій Надал через принципову позицію Віктора Мартинюка мав з ним доволі жорстку розмову, яка навіть переходила в погрози.
– Була дуже агресивна розмова, образи, в завуальованій формі були погрози, – зазначив пан Мартинюк. – Вони, в принципі, з різних сторін і в різній формі тривають до сьогоднішнього дня. Існує реальна загроза моєму життю і здоров’ю. Я вважаю, що будь-які дії, які у тій чи іншій мірі можуть бути вчинені, будуть пов’язані тільки з цим випадком. Хоча я не розумію, чому все зійшлося на мені. Про те, що процедура передачі земельної ділянки і розміщення там житлового будівництва не відповідає Земельному кодексу, я говорив ще у серпні Ружені Волянській (керівник ГО «Всеукраїнське громадське об’єднання учасників АТО Галичини» – авт.), яка була у моєму кабінеті з учасниками АТО. На кожне її запитання я зачитував норми Земельного кодексу. І вона разом із солдатами дійшла висновку, що їх півтора року обманюють.
Андрій Кучерук
Фото: На площі 84 га, згідно з діючим генпланом, що суперечить Земельному кодексу (ст. 37-38), запроектовано житлову та комерційну забудову (на двох ділянках планується розмістити комунальні підприємства).