29 червня 2021 року Всеукраїнська асоціація громад (ВАГ) за підтримки Програми USAID АГРО провела другу онлайн-конференцію у форматі круглого столу в рамках реалізації програми підтримки реформи Держгеокадастру сільськими громадами, на якому територіальні громади Тернопільської області разом з експертами обговорили практичні питання в сфері управління землями.
Під час круглого столу Всеукраїнська асоціація громад презентувала оновлений Практичний Інструментарій із управління земельними ресурсами. Він допоможе органам місцевого самоврядування ефективно організувати свою роботу в галузі управління земельними ресурсами. Завантажити Інструментарій можна за посиланням: https://cutt.ly/zmojVXi
Роман Лещенко, Міністр аграрної політики та продовольства України представив 7 ключових кроків для громад, що допоможуть їм швидко адаптувати до нових змін: «Громади зможуть максимально ефективно використовували потенціали, які є у прийнятих законах. Ми радимо громадам провести інвентаризацію земель, зробити комплексний план просторового розвитку територій, зустрітись із потенційними інвесторами, регулярно проводити нормативно-грошову оцінку земель, оприлюднити всю землевпорядну та містобудівну документацію на публічних ресурсах місцевих громад, виставити земельні ділянки на аукціони, знайти справжніх фахових землевпорядників та сформувати відповідні департаменти». Детальніше ознайомитися з підготовчими кроками можна за посиланням https://cutt.ly/omonI61
Таке під час обговорення зазначила Бліщ Валентина, заступниця начальника ГУ Держгеокадастру в Тернопільській області: «Що стосується співпраці із ГУ, то дуже багато питань виникло щодо потреби внесення відомостей про нормативно-грошову оцінку до Державного земельного кадастру. Зауважу, що основну частину даних наш регіон ще повинен внести. Адже станом на сьогодні жодна громада не внесла межі про свою територію до Державного земельного кадастру на основі відповідної документації із землеустрою. Рекомендую всім переглянути це питання та спрогнозувати надходження коштів і забезпечити їх використання для того, щоб внести відомості про межі своїх територій і створити такий об’єкт, як територія громади».
Іван Фурсенко, Перший заступник керівника Всеукраїнської асоціації громад підсумував: «Органи місцевого самоврядування отримали безпрецедентні можливості у розпорядженні та управлінні своїми ресурсами, що дає змогу наповнення місцевих бюджетів та економічного розвитку території, покращення якості життя сільського аграрного виробника та всіх мешканців громад. Але нові повноваження несуть за собою велику відповідальність, тому важливо виважено ставитись до прийняття рішень щодо розпорядження земельними ресурсами, компетентності та професійних навичок співробітників виконавчих органів місцевих рад, виключати можливість корупційних складових».
На цьому круглому столі дійшли до висновку, що активна позиція та небайдужість до реформ значно покращить впровадження землевпорядкування. Надважливо на цьому етапі ділитися досвідом та роз’яснювати нюанси та непорозуміння, які виникають на всіх рівнях впровадження реформи. Ключовими положеннями обговорення стали основні проблеми в галузі земельних відносин та питання як саме громада за допомогою цього Інструментарію вирішуватиме їх.
До обговорення також долучилися Сергій Завадський, в. о. Голови Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, Сергій Кубах – керівник напряму земельної реформи Програми USAID АГРО, Іван Фурсенко, Перший заступник керівника Всеукраїнської асоціації громад, Резникова Катерина, експерт Всеукраїнської асоціації громад, Андрій Мартин, старший проєктний менеджер Офісу реформ КМУ (Кабінету Міністрів України), Ксенія Бережна, головний спеціаліст Департаменту контролю за використанням та охороною земель Держгеокадастру, Данило Кінь, представник Науково-дослідного інституту геодезії і картографії.
Запис круглого столу в Тернопільської області можна переглянути за посиланням.