Сільський господар плюс, № 45 від 07 листопада 2018 року
Актуальна тема
Іван КУЗЬ: «При передачі земель враховуємо інтереси громади»
Зарубіжні та вітчизняні експерти одностайні в тому, що єдина реформа, результати якої очевидні – це децентралізація органів влади. У грудні пройдуть чергові вибори та довибори у територіальних громадах. Нині згідно з чинним законодавством триває передача їм земель сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів у комунальну власність. Про хід цієї кампанії, а також виділення земельних ділянок у власність учасникам АТО та їхнім родинам, надання послуг населенню в електронному вигляді Головним управлінням Держгеокадастру в Тернопільській області розмовляємо з його керівником Іваном Івановичем КУЗЕМ.
– Іване Івановичу, розкажіть, будь ласка, про перебіг кампанії з передачі земель територіальним громадам.
– Один із кроків, які в рамках децентралізації дають територіальним громадам можливість розвиватися – це передача їй повноважень розпорядництва землями сільськогосподарського призначення. Порядок передачі землі із державної у комунальну власність визначено Земельним кодексом України. Поряд з тим, процес активізувався із прийнятим урядом розпорядженням «Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об’єднаних територіальних громад» від 31.01.2018 року №60-р .
– Яка роль у цьому Головного управління Держгеокадастру в області? — Щоби ці землі передати, спочатку необхідно сформувати у земельні ділянки, щоб досконало знати, що передаємо, інша сторона має бачити, що вона приймає. Ділянка, яка передається, чи то 1 гектар, чи двадцять, має бути сформована та з кадастровим номером.
Заплановано до кінця грудня маємо передати сорока громадам земельні ділянки з державної у комунальну власність. Це, орієнтовно, понад 38 тисяч гектарів. З цієї кількості на 19 тис. га раніше сформовані земельні ділянки. Хід робіт розписано поквартально. На сьогодні передано 25 тис. га 33-ом громадам. Завдячуючи тому, що вони налаштовані на те, аби якнайшвидше отримати землю, проблем тут немає, хіба інколи суто технічного плану. Дещо потрібно додатково узгоджувати, але завше враховуємо інтереси громади.
– Тернопільщина лідирує за виділенням землі учасникам АТО. Чи задоволені всі сторони цього процесу?
– Тут ситуація складніша тому, що не у всіх сільських радах розуміють необхідність надання земельних ділянок учасникам АТО. Деякі фактично ігнорують їхні звернення. Ми, зокрема, уклали меморандуми з органами місцевого самоврядування щодо виділення земельних ділянок АТОвцям і оприлюднили відповідну інформацію на сайті відомства. Сформували альбом-атлас, де кожен учасник АТО може подивитися і вибрати собі наявну ділянку. Однак є проблеми щодо якості тих земель, бо не всі відзначаються високим ступенем родючості, не зовсім придатні для сільськогосподарського виробництва. Але хто хоче, той обов’язково знайде прийнятний варіант.
Згідно з чинним законодавством учасник АТО може цікавитися ділянками у будь-якому районі області, лише б вони були в наявності. Однак з досвіду скажу: органи місцевого самоврядування неохоче розглядають звернення «чужих», мотивуючи тим, що на їхній території є свої претенденти.
У Головному управлінні Держгеокадастру в області видано 6016 дозволів АТОвцям на виготовлення проектів землеустрою. У тому числі це стосується ділянок для ведення садівництва (3031) загальною площею 270 гектарів і особисте селянське господарство (2985) загальною площею 4985 гектари.
– Нині заявник може звернутися до головного управління Держгеокадастру в області з допомогою комп’ютера та отримати електронну відповідь. Які послуги надаєте?
– Йдемо в ногу з технічним прогресом. Опрацьовуємо не тільки паперові носії, а й надаємо послуги населенню в електронному вигляді, що набагато зручніше для людей. Не виходячи з дому, можна отримати відомості з Державного земельного кадастру, замовити витяг про реєстрацію своєї земельної ділянки і потім отримати його в найближчому ЦНАПі. Звичайно, заявник повинен авторизуватися, мати електронний підпис, зареєструватися в електронному кабінеті, замовити послугу онлайн. Одна з найпопулярніших послуг – реєстрація земельних ділянок. Достатньо зазначити, що нею уже скористалися понад 11 тисяч заявників.
Петро ГУДИМА