Упродовж минулого року через 18 центрів надання адміністративних послуг, які діють на Тернопільщині,територіальні органи Держгеокадастру опрацювали 108 122 тисячі звернень фізичних і юридичних осіб, що стосувалися земельної сфери. Причому 75% від загальної кількості адмінпослуг громадяни отримали безоплатно, а від платних до бюджету надійшло майже 2 мільйони гривень.

Поступово набуває популярності новий вид сервісу – електронний. До нього мешканці області все частіше вдаються, замовляючи витяги про земельні ділянки, нормативну грошову оцінку земель, інформацію про право власності тощо. Користуються такими послугами через Публічну кадастрову карту, розміщену на офіційному сайті Держгеокадастру. До речі, функція он-лайн – оплати інтегрована у цю систему. Витяг з Державного земельного кадастру коштує 53 гривні. Торік землевпорядники надали 34 тисячі витягів із ДЗК, у тому числі за допомогою електронної послуги – 46.

– Найчастіше звертаються громадяни у ЦНАП, аби зареєструвати земельні ділянки і отримати відповідні витяги, – розповідає заступник начальника відділу Держгеокадастру у Зборівському районі Оксана Пригара. – Загалом минулого року наші фахівці надали 6013 адміністративних послуг на суму 97 538 гривень. Безкоштовно зареєстрували 1144 земельні ділянки, а на 2280 надали витяги з Державного земельного кадастру. Все, наголошу,виключно через ЦНАП.

– Центри надання адміністративних послуг позитивно позначилися і нашій роботі, – зазначає заступник начальника відділу Держгеокадастру в Бережанському районі Ольга Бідула . – По суті, тепер ніхто не відриває від виконання безпосередніх обов’язків,немає черг відвідувачів під дверима, як це було раніше. Отже, продуктивніше використовуємо робочий час, а це – якісно і в стислий термін виконані замовлення.

Працівники земельної служби для зручності пропонують громадянам і сучаснішу форму спілкування – в електронному режимі. Проте поки що небагато заявників скористалися тим нововведенням.

– Бо мало в кого, передусім на селі, є комп’ютери, Інтернет, – називає одну із основних причин Ольга Михайлівна. –Найчастіше до ЦНАП звертаються люди старшого віку, котрим уже важко освоювати новітні технології. Але, гадаю, цю прогресивну форму згодом належно оцінить молодше покоління.

– Нині в електронному вигляді можна замовити і отримати витяг щодо нормативної грошової оцінки землі, однак по Інтернету поки що надійшла лише одна така заява (по області лише 24. – Авт.), – констатує Оксана Йосипівна. – Річ у тім, що ресурсом сучасної комунікації не зовсім готові користуватися і місцеві органи влади, аби надавати адміністративні послуги через ЦНАП. Наприклад,із 44-х сільських рад  Зборівського району лише декілька провели Інтернет. Решта змушені відправляти громадян за різними довідками,у тому числі й стосовно землі, до райцентру. Щоб лише подати заяву, людина іноді змушена тратити майже цілий день, адже автобуси до сіл їздять зрідка. Наступного разу стільки ж часу потрібно, щоб отримати замовлену послугу.

– Наприкінці минулого року Президент України підписав закон, який делегує органам  місцевого самоврядування відповідного рівня повноваження із надання базових адміністративних послуг, – продовжує розмову в.о.начальника Головного управління Держгеокадастру в Тернопільській області Павло Боднар. – Тобто обслуговування  на рівні відповідних державних стандартів повинно здійснюватися на території громади, де проживає заявник.

Зокрема, спрощено процедуру отримання інформації з Державного земельного кадастру – з 1 березня цього року змінюються умови його ведення та користування його даними. Доступ до його інформаційної бази отримають посадові особи органів місцевого самоврядування, а також адміністратори центрів надання адміністративних послуг. Відомостями з ДЗК в електронній формі зможуть користуватися, у першу чергу, нотаріуси і державні реєстратори речових прав, щоб швидше і повному обсязі надавати адмінпослуги.

Однак, зауважив Павло Петрович, на місцевому рівні ці питання вирішуватимуться ефективніше, коли в місцевих органах самоврядування ними займуться посадові особи із відповідною спеціальною освітою – юристи, фахівці землевпорядної справи. Звісно, й матеріально-технічна база має відповідати сучасним вимогам. Фахівці Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області готові навчати відповідальних спеціалістів місцевих громад користуватись необхідною інформацією  Державного земельного кадастру організувавши  курси підвищення кваліфікації, надаючи необхідну методичну та юридичну допомогу тощо. Вважають це одним із основних завдань, яке необхідно реалізувати у цьому році задля подальшого запровадження децентралізації в Україні.

                                                                  Зенон Михлик

«Землевпорядний вісник» № 1  2016