11 Жовтня 2016 року
На земельних аукціонах у Тернопільській області з початку 2016 року продали права оренди на 114 земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності. Товаровиробники взяли у користування 1351 гектарів земель. Від продажу права оренди до місцевих бюджетів надійшло 3,52 млн. гривень. За цим показником Тернопільська область займає чільне місце в Україні, повідомив виконувач обов’язків начальника Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області Віктор Мартинюк. 

Плата за оренду земель 100-відсотково надходить у бюджети органів місцевого самоврядування/

– Фактично не затрачаючи коштів, сільські ради отримують прибутки в свої бюджети від оренди земель державної власності. Цьогоріч органи місцевого самоврядування поповнили свої бюджети на 3,52 млн. грн., що, погодьтесь, для сіл є доволі значними коштами. Зауважу, що здебільшого землі, на які ми на аукціоні продаємо право оренди, самовільно використовуються. Це один зі шляхів узаконення незаконного використання земель сільськогосподарського призначення. Тобто маємо подвійну вигоду, – зауважив Віктор Мартинюк.

Начальник відділу ринку та оцінки земель Головного управління Держгеокадастру в Тернопільській області Віталій Гагуа розповів, як проходить сама процедура потрапляння земельних ділянок на аукціон.

– Сільська рада або потенційний орендар, тобто зацікавлена особа, звертається у районний відділ Держгеокадастру з клопотанням про включення тієї чи іншої земельної ділянки у перелік, право оренди якої може бути продано на аукціоні. Далі підрозділи в районах звертаються в Головне управління Держгеокадастру, там аналізують і включають цю ділянку в перелік земельних ділянок право оренди яких буде зреалізовано на аукціоні. Після того відбувається технічна процедура: виготовлення документації, затвердження грошової оцінки,  оголошення про проведення торгів і сам аукціон. Загалом процедура доволі тривала і може займати в часі від кількох місяців до одного року, – розповів Віталій Гагуа.

Поряд із позитивними моментами від проведення аукціонів мають місце випадки, коли учасники свідомо зривають торги.

– Шляхом підняття надзвичайно високих відсоткових ставок на оренду землі учасники торгів спеціально зривають аукціони. Останній подібний аукціон (до речі, вже не перший) відбувся у Козовій. На торги виставлялися чотири ділянки на територіях Ішківської та Денисівської сільських рад загальною площею близько 100 гектарів. За цікаві земельні ділянки біля траси, з легким доступом до них техніки, сперечалися дві місцеві фірми. За грошової оцінки від 29 до 74 тис. грн. за кожну ділянку ціни за оренду в рік піднялися до нереальних сум – від 600 до 700 тис. грн. Учасники аукціону штучно завищували орендну плату, щоб ніхто не взяв землю. Очікувано відбулася несплата вартості і результати торгів довелося анулювати. Незважаючи на те, що участь в аукціоні оплачується, вона не настільки значна, щоб зупинити учасників від зриву торгів. Тепер доведеться повторно все організовувати, – відзначив головний земельник області.

За досвідом попередніх аукціонів, обласні земельники кажуть, що орендарі торгуються, коли право оренди одного гектара ріллі становить 4-5 тис. грн., позаяк знають, що в середньому з гектара можна отримати  6-7 тис. грн. прибутку. Якщо під час аукціону один з учасників купує право оренди більш ніж за 5 тисяч, а інколи суми доходять до захмарних величин, то вже під час торгів можна із впевненістю говорити, що аукціон доведеться знову проводити, бо таких великих сум ніхто сплачувати не буде.

Зауважимо, що аналогічні випадки цьогоріч були зафіксовані не лише в Козівському, а й у Заліщицькому, Лановецькому та Збаразькому районах. Причому в деяких районах має місце самовільне використання землі і способом зриву аукціону товаровиробники продовжують незаконне використання даних земельних ділянок.

Незважаючи на плюси, а інколи й мінуси земельних аукціонів на сьогодні спеціалісти Головного управління Держгеокадастру готують до продажу права оренди ще понад 150 земельних ділянок. Зокрема, на жовтень вже оголошено про проведення п’яти торгів по 34 земельним ділянкам на території чотирьох районів (Шумський, Тернопільський, Збаразький, Борщівський) орієнтовною площею 450 га.

Тижневик “Номер один”