Актуально

Договори оренди землі. Скільки хто платить

До редакції газети надходить чимало листів, у яких читачі — власники земельних паїв — звертають увагу на те, що не в усіх районах краю орендарі однаково платять за оренду землі, запитують, яка має бути плата, щоб упевнитись, що їх орендар розраховується з ними за законом. З цими запитаннями звернулася до в.о. начальника головного управління Держгеокадастру в області Павла Боднара.

— Щонайперше потрібно зауважити, що плата за земельний пай визначається тим договором, який орендар укладає з орендодавцем — власником землі, — пояснює Павло Боднар. — Тому власники земельних паїв повинні відповідально ставитися до підписання таких угод.

Загалом, скільки землі в області передано в оренду?

— На даний час площа земельних часток (паїв), переданих в оренду становить 485,3 тисячі гектарів — 70,4 відсотка від усієї кількості розпайованих земель (677,9 тисячі гектарів). На перше липня 2016-го в області налічується 269,9 тисяч договорів оренди землі. Із господарствами, де отримано земельну частку (пай) укладено 97,1 тисяч договорів, з іншими суб’єктами господарювання — 144,3 тисяч, з фермерськими господарствами — 28,5 тисяч договорів.

На скільки років, як правило, селяни укладають угоди оренди?

— За термінами дії укладено договорів оренди землі на більше як десять років — 11 відсотків від загальної кількості договорів оренди; до семи років  34 відсотка, на вісім – десять років — 55 відсотків.

Чи є мінімальний відсоток оплати за пай, який орендар може платити?

— Законодавець рекомендує орендарям виплачувати за оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення, земельних часток (паїв) не менше як три відсотки від вартості земельної ділянки, земельної частки (паю). На перше липня 2016 року в області укладено 237,5 тисяч договорів оренди землі з відсотком орендної плати на рівні трьох і більше, що становить 88 відсотків від усіх укладених договорів оренди землі. При цьому, найбільше таких договорів укладено в Борщівському — 21,8 тисяч, Гусятинському — 19,3 тисячі, Заліщицькому — 16,1 тисячі, Збаразькому — 17,5 тисяч, Зборівському — 15,7 тисячі, Теребовлянському — 18,5 тисячі.

— А де платять до трьох відсотків?

— Таких договорів укладено майже 32,4 тисячі або 12 відсотків від загальної їх кількості. Найбільше їх у Бучацькому, Козівському, Монастириському й Чортківському районах.

— І одне з основних для орендодавців питання, скільки платять за оренду.

— За минулий рік фактично сплачено орендної плати 249,8 мільйона гривень або 108 відсотків від загальної суми виплат згідно укладених договорів оренди землі. Понад 100 відсотків виплачена орендна плата в Бучацькому, Козівському, Лановецькому та Чортківському районах.

Цьогоріч середній розмір орендної плати за гектар по області складатиме 652,7 гривень, що майже на 103 гривні більше порівняно з 2015 роком.

Чи може власник паю продати свою частку ?

Нині в Україні заборонено купівлю-продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення та земельних часток (паїв) визначених підпунктами «а» та «б» пункту 15 розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України. Угоди (в тому числі довіреності), укладені під час дії заборони на купівлю-продаж або іншим способом відчуження щодо таких земельних ділянок є недійсними з моменту їх укладення (посвідчення), в тому числі угоди в частині передачі прав на відчуження земельних часток (паїв) в майбутньому.

Власникам паїв необхідно бути обачними, відповідальними в питаннях розпорядження своєю власністю, врахувати, що після відкриття ринку земель в Україні, після встановлення ринкових цін, вартість цих земель з роками лише зростатиме.

Також раджу стежити за новинами на профільних сайтах, інформаційних стендах територіальних органів Держгеокадастру.

“Вільне життя плюс” 15.07.2016 року № 55